Podwójne opodatkowanie 2018 - konwencja MLI

Posty: 4

Misiek Przytulas, 11 września 2018, 07:50

Konwencję MLI i zmiany, które wprowadza dotyczą zarówno zwykłych podatników, jak i krezusów, celebrytów oraz firm. Dla osób zarabiających za granicą, ale posiadającego rodzinę w Polsce, będzie oznaczać zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania na mniej korzystną. Oznacza to, że podatnicy będą musieli składać deklaracje PIT w Polsce, nawet jeśli w kraju nic nie zarobili. Na początek (od 1 lipca) będzie to dotyczyło zarabiających w Austrii i Słowenii. Konwencję MLI ratyfikowały bowiem dotąd 5 krajów Austria, Słowenia, Jersey, Wyspa Man oraz Polska. Oznacza to, że w pierwszej kolejności zmienią się umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a tymi krajami, zaś kolejne będą zmieniane w miarę wdrażania konwencji MLI przez kolejne kraje.

Prawdopodobnie zrobi to również Wielka Brytania. Oznaczałoby to wówczas zmianę zasad rozliczania PIT przez Polaków pracujących w UK, którzy mają centrum interesów życiowych (rodzinę, dom) w Polsce. Zaznaczmy od razu, że jeśli ktoś wyprowadził się z rodziną np. do Austrii i tam jest jego centrum interesów życiowych (a w Polsce nie osiąga dochodów), to konwencja MLI nie spowoduje dla niego zmian – będzie rozliczał się wyłącznie w Austrii.

Co ciekawe, bardzo kontowersyjnym wydaje sie uzycie frazy "centrum interesów życiowych", bo co to tak na prawde oznacza?

Czekam na Wasze opinie!

Wróć do „Formalności i pomoc prawna”